Ekonomi

İngiltere ekonomisi Kasım’da yüzde 0.1 büyüdü

İngiltere ekonomisi geçen yıl Kasım ayında yüzde 0,1 büyüdü.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) verilerine göre İngiltere ekonomisi geçen yıl kasım ayında yüzde 0,1 büyürken, uzmanlara göre ekonominin resesyona girme ihtimali azaldı.

ONS verilerine göre geçen yılın Eylül, Ekim ve Kasım aylarını kapsayan üç aylık dönemde ekonomi yüzde 0,3 küçüldü.

ONS’den yapılan açıklamada, İngiltere ekonomisinin geçen yıl Kasım ayında büyümesinde Dünya Kupası futbol maçları nedeniyle hizmet departmanındaki canlılığın etkili olduğu belirtilmişti.

Verileri değerlendiren Resolution Foundation Resolution Foundation ekonomisti James Smith, geçen yıl Kasım ayında kaydedilen büyüme nedeniyle ülkenin 2022’de resesyona girme olasılığının azaldığına dikkat çekti.

Verilere ilişkin bir değerlendirme yapan İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, bu yıl da enflasyonu yarı yarıya düşürme ve büyümeyi artırma taahhüdünü sürdüreceklerini belirtti.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) geçen ay ekonominin bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,3 oranında daraldığını açıklamıştı.

Birleşik Krallık’ta bağımsız bütçe ve ekonomik iddialarda bulunan Budget Accountability Office (OBR), ekonominin bu yıl yüzde 1,4 oranında küçüleceğini tahmin ediyor.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), geçen yıl Ekim ayında yüzde 11,1 ile son 41 yılın en yüksek seviyesini görmesinin ardından Kasım ayının prestijiyle yüzde 10,7 artış kaydetti.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) geçtiğimiz ay yüksek enflasyonla başa çıkmak için politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 3,50’ye yükselttiğini açıklamıştı.

haber-toprakkale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu